Знаменитые выпускники

Дата: 30 января 2015 в 17:40, Обновлено 30 марта 2015 в 20:16

Нікановіч Мікалай Уладзіміравіч

Нікановіч Мікалай Уладзіміравіч нарадзіўся ў в.Кляннік у 1902 годзе ў беднайц сям’і. Вучыўся ў Клянніцкай пачатковай школе, а потым у гімназіі п.Ігумен (цяпер Чэрвень). Калі войскі буржуазнай польшчы занялі нашу Беларусь, ён прыняў удзелу партызанскай барацьбе супраць акупантаў. У 1923 годзе ў газеце “Савецкая Беларусь” з’явіліся першыя творы М.Нікановіча на беларускай мове “Самагон і табака”, “Забабоны на вёсцы”, “Першага мая” і г.д. У гэты час ён жыве і працуе настаўнікам у вёсцы Кляннік. У 1928 годзе Нікановіч пераязджае ў Мінск і пачынае працаваць у рэдакцыі газеты “Чырвоная змена”. З 1933 года Нікановіч апынуўся за мяжой Беларусі. Бібліяграфічныя звесткі таго часу мізерныя. Вядома, што быў на Урале, на Доне, працаваў у газеце “Савецкі Дон”. У 1942 годзе прызваны ў армію, быў радавым 16-ай стралковай брыгады. Удзельнічаў у баях. У 1944 годзе прапаў без вестак на тэрыторыі Чэхаславакіі.

Фота 1930 года                                                                                      Фота дома пісьменніка